Drupal 6 - en to fr translation catalogue (67 entries)

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parent

en: up
fr: haut

en: edit order and titles
fr: modifier l'ordre et les titres

en: Allowed book outline types
fr: Types de contenu pouvant faire partie d'un liver

en: Select content types which users with the %add-perm permission will be allowed to add to the book hierarchy. Users with the %outline-perm permission can add all content types.
fr: Sélectionnez le type de contenu qui peut être ajouté à un livre par les utilisateurs ayant la permission '%add-perm'. Les utilisateurs avec la permission '%outline-perm' peuvent ajouter n'importe quels types de contenus.

en: add content to books
fr: ajouter du contenu aux livres

en: administer book outlines
fr: administrer la structure des livres

en: Default child page type
fr: Type de page enfant par défaut

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
fr: Le type de contenu pour le lien "%add-child" doit être un de ceux qui ont été permis dans la structure de livre.

en: Add child page
fr: Ajouter une page enfant

en: Save book pages
fr: Enregistrer les pages du livre

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
fr: Ce livre a été modifié par un autre utilisateur, impossible d'enregistrer les modifications.

en: Title changed from %original to %current.
fr: Titre changé de '%original' à '%current'.

en: Updated book %title.
fr: Livre '%title' mis à jour.

en: book: updated %title.
fr: livre : mise à jour de %title.

en: Unknown export format.
fr: Format d'export inconnu.

en: Update book outline
fr: Mettre à jour la structure du livre

en: Add to book outline
fr: Ajouter à la structure du livre

en: Remove from book outline
fr: Retirer de la structure du livre

en: No changes were made
fr: Aucun changement n'a été effectué

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
fr: Le contenu a été rajouté au livre sélectionné. Vous pouvez à présent le positionner dans la structure de ce dernier.

en: The book outline has been updated.
fr: La structure du livre a été mise à jour.

en: There was an error adding the post to the book.
fr: Il s'est produit une erreur lors du rajout au livre.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
fr: %title a des pages enfants associées qui seront automatiquement liées à leur livre pour en maintenir sa structure. Pour recréer une hiérarchie (puisque rompu précédemment), %title pourrait être rajouté en utilisant l'onglet de structure et chaque page enfant y appartenant devrait être réattribuée manuellement.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
fr: %title devrait à nouveau être ajouté en utilisant l'onglet de structure.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
fr: Êtes vous sûr de vouloir ôter %title de la hiérarchie du livre ?

en: Remove
fr: Supprimer

en: The post has been removed from the book.
fr: La contribution a été retirée du livre.

en: Printer-friendly version
fr: Version imprimable

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
fr: Affiche une version imprimable de cette page de livre et de ses sous-pages.

en: Book navigation
fr: Navigation de livre

en: Show block on all pages
fr: Voir le bloc sur toutes les pages

en: Show block only on book pages
fr: Voir le bloc seulement sur les pages de livre

en: Book navigation block display
fr: Affichage du bloc de structure de livre

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
fr: Si <em>Voir le bloc sur toutes les pages</em> est sélectionné, celui-ci contiendra le menu généré automatiquement pour tous les livres du site. Si <em>Voir le bloc seulement sur les pages de livre</em> est sélectionné, le bloc contiendra seulement le menu correspondant à la présente page de livre. Dans ce cas précis, si la page courante n'est pas associée à un livre, aucun bloc ne sera affiché. Les <em>réglages de visibilité spécifiques à la page</em> ou d'autre réglages de visibilité peuvent être utilisé pour afficher spécifiquement ce bloc.

en: Change book (update list of parents)
fr: Change le livre (mets à jour la liste des parents)

en: This is the top-level page in this book.
fr: Ceci est la préface (niveau supérieur) du livre.

en: This will be the top-level page in this book.
fr: Ceci sera la préface (niveau supérieur) dans ce livre.

en: No book selected.
fr: Aucun livre sélectionné.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fr: La page parente du livre. Le maximum de l'épaisseur d'un livre et de ses pages enfantes est !maxdepth. Certaines pages du livre sélectionné pourrait ne pas être disponibles en tant de parentes auquel cas il y aurait un dépassement de cette limite.

en: Book outline
fr: Structure du livre

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
fr: Les pages d'un même niveau sont d'abord classées par poids puis dans l’ordre alphabétique des titres.

en: create a new book
fr: créer un nouveau livre

en: Your page will be a part of the selected book.
fr: Votre page fera une partie du livre sélectionné.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
fr: %title est une partie de la structure d'un livre et présente des pages enfants associées. Si vous procédez à son effacement, les pages enfantes seront automatiquement redéplacées.

en: The book module is suited for creating structured, multi-page hypertexts such as site resource guides, manuals, and Frequently Asked Questions (FAQs). It permits a document to have chapters, sections, subsections, etc. Authors with suitable permissions can add pages to a collaborative book, placing them into the existing document by adding them to a table of contents menu.
fr: Le module livre est fait pour rassembler toutes les ressources présentant un caractère de suite de page comme un guide, un manuel, une FAQ (foire aux questions). Ça permet à un document de présenter des chapitres, des sections, sous-sections, etc. Les auteurs ayant les permissions peuvent rajouter des pages en un travail collaboratif, les déplacer dans un document préexistant en les ajoutant à une table de contenu.

en: Pages in the book hierarchy have navigation elements at the bottom of the page for moving through the text. These links lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. More comprehensive navigation may be provided by enabling the <em>book navigation block</em> on the <a href="@admin-block">blocks administration page</a>.
fr: Les pages d'un livre présentent des éléments de navigation en bas de page pour se déplacer aisément dans le texte. Ces liens mènent aux pages précédentes / suivantes ainsi qu'au niveau supérieur à la page courante de la structure d'un livre. Une meilleure compréhension de navigation serait d'activer le <em>bloc de navigation des livres</em> dans la <a href="@admin-block">page d'administration des blocs</a>

en: Users can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
fr: Les utilisateurs peuvent choisir le lien <em>version imprimable</em> affiché en bas des pages de livre pour générer une version imprimable d'une page et de toutes ses sous-sections.

en: Users with the <em>administer book outlines</em> permission can add a post of any content type to a book, by selecting the appropriate book while editing the post or by using the interface available on the post's <em>outline</em> tab.
fr: Les utilisateurs, présentant les permissions d'<em>administer la structure des livres</em>, peuvent rajouter n'importe quel type de contenu en sélectionnant le livre approprié lors de la modification d'un contenu mais aussi en utilisant l'interface disponible dans l'onglet <em>structure</em>.

en: Administrators can view a list of all books on the <a href="@admin-node-book">book administration page</a>. The <em>Outline</em> page for each book allows section titles to be edited or rearranged.
fr: Les administrateurs peuvent voir une liste de tous les livres sur la <a href="@admin-node-book">page d'administration de livre</a> correspondante. La <em>structure</em> de page pour chaque livre permets de réarranger et modifier les titres de chapitre.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
fr: Pour plus d'informations reportez-vous à l'entrée sur <a href="@book">le module Book</a> du manuel en ligne.

en: The book module offers a means to organize a collection of related posts, collectively known as a book. When viewed, these posts automatically display links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
fr: Le module de livre offre la possibilité d'organiser une suite de sujets liés, communément appelé livre. Lors de la lecture, ses contenus sous-jacent sont présentés sous forme de pages, offrant une navigation simple pour créer et présenté un contenu organisé.

en: The outline feature allows you to include posts in the <a href="@book">book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
fr: L'option de structure vous permet d'inclure des contenus dans la <a href="@book">hiérarchie du livre</a>, tout comme les déplacer dans la hiérarchie ou <a href="@book-admin">réorganiser un livre entier</a>.

en: create new books
fr: créer de nouveaux livres

en: access printer-friendly version
fr: accéder à la version imprimable

en: Books
fr: Livres

en: Manage your site's book outlines.
fr: Gérer vos structures de livre.

en: Re-order book pages and change titles
fr: Réorganiser les pages de livre et changer leur titre

en: Outline
fr: Structure

en: Remove from outline
fr: Ôter de la structure

en: book
fr: livre

en: Book page
fr: Page de livre

en: A <em>book page</em> is a page of content, organized into a collection of related entries collectively known as a <em>book</em>. A <em>book page</em> automatically displays links to adjacent pages, providing a simple navigation system for organizing and reviewing structured content.
fr: Une <em>page de livre</em> est une page de contenu organisé en une collection d'entrées relatives connue sous le nom de <em>livre</em>. Une <em>page de livre</em>affiche automatiquement les liens vers les pages adjacentes, offrant un système de navigation simple pour organiser et présenter une contenu structuré.

en: Stores book outline information. Uniquely connects each node in the outline to a link in {menu_links}
fr: Sauve l'information de structure de livre. Joint de manière unique chaque node de la structure en un lien dans {menu_links}

en: The book page's {menu_links}.mlid.
fr: La page de livre {menu_links}.mlid.

en: The book page's {node}.nid.
fr: La page de libre {node}.nid.

en: The book ID is the {book}.nid of the top-level page.
fr: L'ID du livre est the {book}.nid de la page de niveau supérieur.
